Reprezentacija

2 posters

Reprezentacija Empty Reprezentacija

Post  Cime PFC Wed Sep 03, 2008 11:28 pm

Posle ne baš prijatnog i svakako neplaniranog poraza od Finske, košarkaška reprezentacija Srbije proradila je u najvažnijem trenutku - u duelu sa Bugarskom, do srede uveče, jedine neporažene ekipe u kvalifikacionoj Grupi A za Evropsko prvenstvo.

Pred oko 18.000 gledalaca u Areni (ponovo besplatan ulaz, ali uz bolju organizaciju nego protiv Mađara), u derbiju Grupe A Srbija je pobedila Bugarsku 74:64 (38:26) i sada te dve ekipe imaju po tri pobede i po jedan poraz u kvalifikacijama za odlazak na šampionat Starog kontinenta u Poljskoj.

Vrlo je moguće da će isti rivali 20. septembra u Bugarskoj odlučivati o prvom mestu u grupi.

Centralna figura meča bio je Novica Veličković, koji je za osam ipo minuta postigao pet "trojki" (za sve se može reći da su bile ključne) i zahvaljujući njemu srpski tim je najpre napravio osetniju razliku u trećoj četvrtini, a potom i dokrajčio rivala u poslednjem delu igre.

Obistinila se najava selektora Dušana Ivkovića da utakmica protiv Bugara neće biti previše lepa za gledanje. Srpski tim nije imao pravo na grešku u meču sa ekipom koju predvodi Izraelac Pini Geršon i osetila se stegnutost u igri Srbije.

Zahvaljujući solidnoj odbrani, Srbija je u prvom kvartalu nadoknađivala lošiju igru u napadu i nekoliko promašenih zicera. Prva četvrtina završena je prednošću "orlova" od pet poena (18:13), a u nastavku je Stefan Marković poboljšao mobilnost odbrane srpskog tima, što je rezultiralo povećanjem prednosti na + 10 sredinom druge četvrtine (27:17). Bugari se, međutim, vraćaju i ponovo hvataju rezultatski priključak, ali se na poluvreme odlazi prednošću domaćina - 38:26.

Ključni period meča odigrao se sredinom treće četvrtine, kada Novica Veličković vezuje dve trojke, najpre za 45:32, a potom i za 48:34. Bili su to trenuci kada je publika u Areni živnula (ne računajući grupu pristalica pokreta "Obraz" koja je uzvikivala imena haških optuženika Radovana Karadžića i Ratka Mladića).

Publika je prethodno burnije reagovala kada ju je "potpalio" selektor Ivković negodujući u 23. minutu
što je sudija iz Izraela Bahar promenio odluku posle faula nad Krstićem (42.32).

Kada je u 32. minutu, Novica Veličković postigao novu trojku za 59:43, pobednik se već nazirao, a potom je dotukao protivnika onim što je najbolje radio - šutem van 6,25m.

U kvalifikacijama je bitna i razlika, a srpski tim olako je proćerdao dvedesetak poena prednosti, koje je imao na nekoliko minuta pre kraja. Bugari su za par minuta napravili seriju od 17:4!

Veličković je bio najefikasniji u srpskom timu (20 poena), a vredna spomena je i rampa Stefana Markovića koju je "zalepio" Ibrahimu Džaberu.

Naredni meč u kvalifikacijama Srbija ponovo igra u Beogradu 6. septembra, a protivnik je Italija, dok Bugarska ide u goste Mađarskoj.

U 7. kolu (10. septembra) Srbija je slobodna, a ostali parovi su: Bugarska - Finska i Italija - Mađarska.

Tri dana kasnije (13. septembra), Srbija će u goste Mađarskoj, a Finska dočekuje Italiju. U 9. kolu (17. septembra) igraju Srbija - Finska i Italija - Bugarska, a poslednje, 10. kolo igra se 20. septembra. sastaju se: Bugarska - Srbija i Finska - Mađarska.

Pobednici grupa idu direktno na EP, kao i tri najbolje drugoplasirane ekipe, a jedna ekipa će igrati dodatne kvalifikacije.

Post  Cime PFC Sun Sep 07, 2008 2:32 am

Srpski košarkaši definitivno su odstranili Italiju iz trke za direktan plasman na Eurobasket 2009. Do kraja kvalifikacija ostaje samo borba sa Bugarima za prvo mesto.

Dudini "orlovi" u Beogradskoj Areni, pred više od 14.000 gledalaca, ubedljivo su nadigrali "azure" - 72:52 (21:11, 17:16, 20:11, 14:14) i popravili skor na 4-1.

Pobedu manje, a poraz više sada imaju Bugari, koji su u dramatičnoj završnici ispustili priliku u Madjarskoj. Presudio im je plejmejker Marton Fodor trojkom u poslednjoj sekundi - 87:86.

Već sam početak duela u Areni odredio je sudbinu Italijana. Nenad Krstić dominirao je pod oba koša u uvodnim minutima utakmice. Zabeležio je šest poena i pet skokova, od svojih ukupno devet.

Koš je jedanput pogodio Luka Bogdanović, a zatim je van linije 6,25m precizan bio Miloš Vujanić i na semaforu je nakon nešto više od tri minuta igre zasjalo 11:0.

Krstićev faul u napadu, a potom i tehnička greška zaradjena zbog prigovora, vratili su sredinom prvog kvartala na kratko Italijane u život - 13:9, ali to je bilo bukvalno sve što se tiče rezultatske neizvesnosti.

Duda zadovoljan

Do odlaska na prvi mini-odmor srpska reprezentacija je ponovo dostigla dvocifrenu prednost (21:11), koju više nije ispustila do kraja. Italijani su definitvno torpedovani u trećoj deonici. Novica Veličković polaganjem u 26. minutu je doneo "orlovima" 20 poena viška (49:29), da bi dva minuta kasnije Vujanić sa linije penala povisio na maksimalnih plus 24 - 58:34.

Kapiten Vujanić bio je najefikasniji u srpskom timu sa 13 poena. Duško Savanović je zabeležio 12, od čega 11 u prvom poluvremenu. Jedini dvocifren na drugoj strani bio je Djuzepe Poeta sa 14 poena.

"Želja za dobrom igrom bila je vidljiva na terenu i ja sam zadovoljan. Bilo je mnogo grešaka, ali to je zato što su svih 12 igrača iz obe ekipe dobijali priliku", rekao je novinarima posle meča selektor Srbije Dušan Ivković.

"Ovo je bila idealna prilika da dam šansu svima. Jako je bitno da imamo kolo pauze, dobijamo vreme da se osvežimo i dodamo neke detalje", naveo je Ivković.

Selektor Italije Karlo Rekalkati rekao je da je Srbija bila bolji rival u svakom pogledu.

"Srbija je odigrala bolje u svim elementima igre, i spolja i pod košem. Krali su nam lopte i davali koševe, bilo je teško igrati", rekao je Rekalkati.

Naredni meč srpski košarkaši igraju za sedam dana u Madjarskoj, a zatim se do kraja kvalifikacija sastaju 17. septembra u Beogradu sa Finskom i tri dana kasnije gostuju u Bugarskoj.

''Samo'' 14000 gledalaca s obzirom na to da su karte razdeljene za par sati (vecina najverovatnije tapkarosima). Evil or Very Mad
Cime PFC
Cime PFC

Post  Cime PFC Fri Sep 12, 2008 11:23 pm

Košarkaši Srbije imaju najbolju poziciju u grupi uoči poslednja tri kola kvalifikacija za EP, koje će se naredne godine održati u Poljskoj. Tim Dušana Ivkovića je jedini sa samo jednim porazom u šest utakmica.

U subotu u 18 sati, u Sombatelju, Srbija gostuje Mađarskoj, koju je već savladala ubedljivo u beogradskoj "Areni" - 94:60.

"Imali smo nekoliko dana da popravimo igru, ne želimo da ispadnemo iz ritma pred utakmicu sa Mađarskom. Bitno je da kontrolišemo igru, svaki meč je odlučujući za plasman na EP i ja sam optimista", naglasio je selektor Ivković.

Posle gostovanja u Mađarskoj, Srbija će dočekati Finsku, a u poslednjem kolu ide u Bugarsku.

"Svaka utakmica je bitna. Mi smo sada koncentrisani na meč sa Mađarskom. Svakog protivnika treba da respektujemo, a svaka sledeća utakmica je najvažnija".

Iskusni stručnjak ima specifičan način pripreme svojih učenika. Ne želi da ih previše opterećuje protivnicima.

"Puno razgovaram sa igračima, a samo pred put govorimo o sledećoj utakmici. Svi igrači mogu da budu zadovoljni. Kada ih vratimo u klubove oni će biti spremni i imaće elemente pozitivne energije. Imali su odlične uslove i trebalo bi da se nastavi dobra saradnja sa klubovima".

Selektor je, međutim, ocenio da će neki igrači imati problema sa adaptacijom u novim klubovima jer će malo vremena provesti na pripremama.

"Ne znam kakvu sezonu će imati naši igrači. Sa jedne strane koristiće im boravak u reprezentaciji, a sa druge strane - kratko će boraviti na pripremama svojih klubova. Miloš Vujanić, Kosta Perović i ostali su prešli u nove klubove i videćemo kako će to izgledati", zaključio je Dušan Ivković.

Optimizmom pleni i tim menadžer reperezentacije, Miroslav Berić.

"Čeka nas važan duel protiv Mađarske koja je neugodan rival na domaćem terenu. Momci su dobro radili na treninzima, zdravstveni bilten je povoljan, atmosfera je dobra i optimista sam", rekao je Berić.

Reprezentacija Jugoslavije i Srbije odigrale su ukupno 21 utakmicu protiv Mađarske i zabeležile 13 pobeda.